logo
Perry Klein & Steve Hartman
Ramona Shelburne & Marc Stein

Inductees Alphabetical Order
Inductees by Sport Category

A
Abrams, Howard Basketball 1997
Ackerman, Barry Maccabee Award 1994
Adelman, Harry Football 1997
Adler-Kadner, Phyllis Masters Tennis 2000
Affholter, Erik Football 2016
Alcott, Amy Golf 1990
Altschiller-Heiser, Carol Golf 2001
Alzado, Lyle Football 1991
Andrens, Sheldon Baseball 2004
Arum, Robert Boxing 2003
Asher, Barry Bowling 2000
Axelrad, Joe Water Polo 2011

B
2017-4inductees Jewish Sports Hall of Fa,me
2017 Inductees

D
Board President Vicki Wolf
Board President Vicki Wolf
E
Earn, Carl Tennis 2004
Eaton, Aileen Boxing 1994
Edelson, Harry Football 1990
Eisen, Thelma “Tiby” Baseball 2006
Elliott, Helene Media 2015
Enfield, Mike Soccer 2011
Epstein, Alan Media 2001
Epstein, David Track and Field 1998
Epstein, Herman Sports Medicine 1991
Epstein, Jack Football 2003
Epstein, Michael Baseball 1991
Erenberg, M.D., Philip Gymnastics 2011
Ervin, Anthony Swimming 2003

F
Farmar, Jordan Basketball 2010
Faust, Leland Water Polo 2004
Feedman, Sam Fastpitch Softball 1996
Feilhaber, Benny Soccer 2010
Feldman, Jerry Baseball 2008
Fenton, Mitch Lacrosse 2014
Fields, Jack Boxing 1996
Fink, Amanda Tennis 2015
Fink, Shaney Volleyball 2008
Firestone, Roy Media 1991
Flam, Herb Tennis 1990
Fox, Allen Tennis 1991
Frankel,Bobby Horse Racing 2004
Franken, Al Track & Field 1993
Franklin, Sam Swimming 1990
Franks, Michael Tennis 1990
Freedman, Scott Paddle Tennis 2015
Friedman, Zvi Soccer 1998
Friend, Larry Basketball 1990

G
Gardner, Bruce Baseball 2003
Gaylord, Mitch Gymnastics 1990
Gershon, Joel Football 1998
Gilbert, Brad Tennis 1996
Gilbert, Dennis Sports Agent 1998
Gilbert (Heinemann), Dana Tennis 1994
Gillman, Sid Football 1990
Gimelstob, Justin Tennis 2003
Ginsberg, Brian Gymnastics 1991
Gold, Max Handball 2006
Goldberg, Benny Boxing 2003
Goldenberg, Roz Basketball 1993
Goldfarb, Barry Swimming 1993
Goodman, Daniel Media 1998
Gottlieb, Doug Basketball 2011
Gozansky, Sue Volleyball 1991
Green, Shawn Baseball 2001
Greenberg, Seth Basketball 1996
Grossman, Ashley Water Polo 2016


H
Darryl Dunn & Steve Hartman
Southern California Jewish Sports HoF
Haber, Paul Handball2014
Hall, Derrick Media 2004
Hall, Monty Pillar of Achievement 1998
Harmatz, Bill Horse Racing 1990
Harris, Art Baseball 1994
Harris, Charlie Water Polo 1991
Hartman, Steve Media 2010
Hauptman, Sol Paddle Tennis2004
Hecht, Harold Media 2010
Heisler, Mark Media 2000
Heldman, Julius Tennis 1997
Hill, Andy Basketball 2016
Hirsch, Jack Basketball 1991
Hogan, Martin Racquetball 1991
Holtzman, Bernie Volleyball 2014
Hoisch, Alan Football 1997

I
Isaacman, Merton Lawn Bowling 2006

J
Jacobs, Jimmy Handball 1990
Jacobs, Vic "The Brick" Media 2011

K
Kanner, Burt Swimming 1991
Kanter (Kappe), Anita Tennis 2014
Karns, Robert Sports Medicine 1997
Kapler, Gabe Baseball 2006
Kaze, Irv Pillar of Achievement 1991
Keefer, Mel Media 2014
Kerlan, Robert Sports Medicine 1996
Klein, Arnold Gymnastics 1994
Klein, Erwin Table Tennis 1990
Klein, Eugene V. Pillar of Achievement 2001
Klein, Perry Football 2008
Kohner (Zuckerman), Kathy Surfing 2008
Konheim, George Pillar of Achievement 2000
Koufax, Sandy Baseball 1990
Kramer, Joel Basketball 1993
Kraus, Jillian Water Polo 2010
Krayzelburg, Lenny Swimming 2001
Kriegsman, Cheryl Swimming 1990
Kronenthal, Sydney Pillar of Achievement 2000
Krohn, Stuart Rugby 2014
Kuechel, Steve Tennis 2016
Kutler, Daniel Swimming 1997

L
Lambert, Hal Football 1998
Lapiner, Vic Baseball 1997
Latman, Barry Baseball 1996
Leitner, Ted Media 2015
Lemberger, Thea Basketball 2015
Levin, Richard Media 2001
Levine, Howard Basketball 2000
Lezak, Jason Swimming 2003
Libby, Bill Pillar of Achievement 2004
Lieberman, Louise Soccer 2010
Lieberthal, Mike Baseball 2015
Lipman, Shawn Rugby 2011

Lipman (McCormick), Deborah Diving 1990
Lorge, Barry Media 2004
Lorig, Erik Football 2015
Lorraine, Andrew Baseball 2016

M
Maccabee Los Angeles Soccer Team Soccer 1998
Malamud, Allan Media 1991
Manson, Bruce Tennis 1993
Marcus, Steve Track & Field 1991
Margolin (Potter), Stacy Tennis 2004
Marks, Bob Pillar of Achievement 2008
Marks, Norman Gymnastics 1997
Marmur, Eli Soccer 1991
Marshall, Sol H. Maccabee Award 1990
Match, Sammy Tennis 2000
Mays, Taylor Football 2011
Mazaroff, Taylor Racquetball 2011
Meyers, Joel Media 2010
Meyers, Norman Bowling 2003
Milken Family Foundation Pillar of Achievement 2000
Miller, Norm Baseball 2014
Millman, Daniel Gymnastics 1996
Mink, Deborah Gymnastics 2001
Mix, Ron Football 1990
Moses, Merrill Water Polo 2015
Moss, Ann and Jerry Pillar of Achievement 2011

Moxson, Ephraim Media 2001
Murez, Andi Swimming 2016
Myman, Robert Masters Water Polo 2001

N
Needleman, Dennis Water Polo 1990
Nemer, Jerry Basketball 1994
Nemiroff, Milt Tennis 2001
Newhan, Ross Media 1998
North, Mel Fencing 2003

O
Orcutt, Shannon Swimming 1990
Ornest, Harry Pillar of Achievement 2001

P
Paskowitz, Dorian Surfing 2000
Pauly, Dr. Ira Football 2004
Payes, Giora Tennis 2003
Perelman, Richard Track & Field 2004
Phillips, Harold Ross Baseball 2000
Price, Ron Football 2008
Privman, Jay Media 2011
Pump, Dana and David Pillar of Achievement 2004

R
Raphael, Paul C. Table Tennis 1998
Rapoport, Ron Media 2001
Reese, Jimmy Pillar of Achievement 1990
Reifman, Leonard Pillar of Achievement 1990
Roggin, Fred Media 1993
Rome, Jim Media 2006
Rosenbaum, Ray Media 1998
Rosenberg, Aaron Football 2010
Rosenbloom, Randy Media 1996
Rosenfeld, Robert Sports Medicine 1993
Rosenfield, Lisa Media 1997
Rosenstein, Murray Officiating 1990
Rosenthal, Don Swimming 1991
Ross, Cary Alan Track & Field 2000
Rothenberg, Alan Pillar of Achievement 1996
Rubenstein, Joel Pillar of Achievement 2006
Rubinoff, Marty Fastpitch Softball 1991

S
Salter, Roy Water Polo 1990
Samuels, Bernard Officiating 1994
Schneider, Bert Football 2003
Schneider, Mathieu Ice Hockey 2003
Schulman, Sam Pillar of Achievement 2003
Schwartz, Geoffrey Football 2016
Schwartz, Ken Fastpitch Softball 2004
Schwartz, Mitchell Football 2016
Selznick, Gene Volleyball 1990
Shapiro, Sharon Gymnastics 1990
Shapiro, Sidney Maccabee Award 1990
Shelburne, Ramona Softball 2016
Shell, Jeff Media 2010
Sherman, Art Horse Racing 2015
Sherman, Eli Basketball 1990
Sherry, Larry Baseball 1993
Sherry, Norm Baseball 1994
Sidlow, Sheldon Maccabee Award 1991
Siegman, Joseph Pillar of Achievement 1990
Silver, Michelle Tenpin Bowling 2010
Silvera, Albert Baseball 2003
Silverman, Sanford Maccabee Award 1996
Silverman (Kaminkow), Beth Softball 2001
Simon, Jerry Basketball 2004
Singer, Simon Handball 1991
Slavin, Howard Officiating 1993
Soboroff, Steve Pillar of Achievement 2010
Soifer, Paul Maccabee Award 1997
Sondheimer, Eric Media 1991
Sondheimer, Michael Media 1993
Spellman, Frank Weightlifting 1990
Springer, Steve Media 2003
Spitz, Mark Swimming 1990
Stein, Marc Media 2016
Steinberg, Craig Golf 2008
Steinberg, Leigh Pillar of Achievement 1994
Steinberger, Michelle Swimming 1998
Steiner, Robert Media 1994
Sterling, Donald Basketball 2006
Stevens, Susan Tennis 1996
Stone, Fred Sports Artist 1996
Stone, Neil Gymnastics 1997
Stovitz, Steve Volleyball 2014
Susser, Jenny Swimming 1990
Svirsky, Alla Gymnastics 2015

T
Tarshis, Stan Gymnastics 2016
Teacher, Brian Tennis 2006
Tellem, Arn Sports Agent 2008
Teltscher, Eliot Tennis 1998
Tomson, Shaun Surfing 2014
Torres, Dara Swimming 2004

W
Wacholder, Rachel Volleyball 2006
Wein, Lawrence Football 2006
Weinberg, Lawrence Pillar of Achievement 1993
Weinstein, Jerry Eli Sherman Pillar of Achievement 2016
Werner, Sanford L. Gymnastics 1998
Westside Volleyball Team 1960-65 Volleyball 2008
Wikler, George Gymnastics 1993
Winsberg, Stacy Fastpitch Softball 1993
Wold, Bill Basketball 2003
Wolf, Julian Rowing 1997
Wolf, Vicki Pillar of Achievement 2006
Wolf, Wallace Water Sports 2008
Wozniak, Max Soccer 1993
Wyman, Rosalind Pillar of Achievement 2014

Y
Yudin, Dani Fastpitch Softball 2015

Z
Ziffren, Paul Pillar of Achievement 2000
Zimring, Valerie Rhythmic Gymnastics 1990
Zuckerman, Howard Pillar of Achievement 2015
Zwikel, Toby Media 2014

Inductees by Sport Category
Inductees in Alphabetical Order


Baseball

Andrens, Sheldon Baseball 2004
Beinfest, Larry Baseball 2014
Braun, Ryan Baseball 2010
Charnofsky, Hal Baseball 2006
Charnofsky, Stan Baseball 2006
Cohen, Hy Baseball 1996
Conger, "Dick" Richard Baseball 2011
Danning, Harry Baseball 1996
Drootin, Scott Baseball 2010
Eisen, Thelma “Tiby” Baseball 2006
Epstein, Michael Baseball 1991
Feldman, Jerry Baseball 2008
Gardner, Bruce Baseball 2003
Green, Shawn Baseball 2001
Harris, Art Baseball 1994
Kapler, Gabe Baseball 2006
Koufax, Sandy Baseball 1990
Lapiner, Vic Baseball 1997
Latman, Barry Baseball 1996
Lieberthal, Mike Baseball 2015
Lorraine, Andrew Baseball 2016
Miller, Norm Baseball 2014 
Phillips, Harold Ross Baseball 2000
Sherry, Larry Baseball 1993
Sherry, Norm Baseball 1994
Silvera, Albert Baseball 2003

Basketball

Abrams, Howard Basketball 1997
Biegel, Marty Basketball 1990 
Bluestone, Marc Basketball 2011
Bluthenthal, David Basketball 2006
Dolensky, Alan Basketball 1991
Farmar, Jordan Basketball 2010
Friend, Larry Basketball 1990
Goldenberg, Roz Basketball 1993
Gottlieb, Doug Basketball 2011
Greenberg, Seth Basketball 1996

Hill, Andy Basketball 2016
Hirsch, Jack Basketball 1991
Kramer, Joel Basketball 1993
Lemberger, Thea Basketball 2015
Levine, Howard Basketball 2000
Nemer, Jerry Basketball 1994
Sherman, Eli Basketball 1990
Simon, Jerry Basketball 2004
Sterling, Donald Basketball 2006
Wold, Bill Basketball 2003

Bowling

Asher, Barry Bowling 2000
Isaacman, Merton Lawn Bowling 2006
Meyers, Norman Bowling 2003
Silver, Michelle Tenpin Bowling 2010

Boxing

Arum, Robert Boxing 2003
Caplan, Bill Boxing 2004
Denkin, Martin Boxing 2001
Eaton, Aileen Boxing 1994
Fields, Jack Boxing 1996
Goldberg, Benny Boxing 2003

Coaching

Berk, Steve Coaching 1994

Diving

Lipman (McCormick), Deborah Diving 1990

Fastpitch Softball

Blackburn, David Fastpitch Softball 1990
Bruder, Phil Fastpitch Softball 1993
Feedman, Sam Fastpitch Softball 1996
Winsberg, Stacy Fastpitch Softball 1993
Yudin, Dani Fastpitch Softball 2015

Fencing

Borack, Carl Fencing 1990
Bravin, Nick Fencing 2006
North, Mel Fencing 2003

Football

Adelman, Harry Football 1997
Affholter, Erik Football 2016
Alzado, Lyle Football 1991
Berliner, Myron Football 1994
Bleeker, Mel Football 2014
Cantor, Izzy Football 2014
Cantor, Leo Football 1996
Davis, Al Football 2003
Edelson, Harry Football 1990
Epstein, Jack Football 2003
Gershon, Joel Football 1998
Gillman, Sid Football 1990
Hoisch, Alan Football 1997
Klein, Perry Football 2008 
Lambert, Hal Football 1998
Lorig, Erik Football 2015
Mays, Taylor Football 2011
Mix, Ron Football 1990
Pauly, Dr. Ira Football 2004
Price, Ron Football 2008
Rosenberg, Aaron Football 2010
Schneider, Bert Football 2003
Schwartz, Geoffrey Football 2016
Schwartz, Mitchell Football 2016
Wein, Lawrence Football 2006

Golf

Alcott, Amy Golf 1990
Altschiller-Heiser, Carol Golf 2001
Steinberg, Craig Golf 2008

Gymnastics

Barak, Ron Gymnastics 1990
Erenberg, M.D., Philip Gymnastics 2011
Gaylord, Mitch Gymnastics 1990
Ginsberg, Brian Gymnastics 1991
Klein, Arnold Gymnastics 1994
Marks, Norman Gymnastics 1997
Millman, Daniel Gymnastics 1996
Mink, Deborah Gymnastics 2001
Shapiro, Sharon Gymnastics 1990
Stone, Neil Gymnastics 1997
Svirsky, Alla Gymnastics 2015
Tarshis, Stan Gymnastics 2016
Werner, Sanford L. Gymnastics 1998
Wikler, George Gymnastics 1993
Zimring, Valerie Rhythmic Gymnastics 1990

Handball

Gold, Max Handball 2006
Haber, Paul Handball 2014 
Jacobs, Jimmy Handball 1990
Singer, Simon Handball 1991

Horse Racing

Frankel,Bobby Horse Racing 2004
Harmatz, Bill Horse Racing 1990
Sherman, Art Horse Racing 2015

Ice Hockey

Schneider, Mathieu Ice Hockey 2003

Karate

Blumenthal, Paris Karate 2000

Lacrosse

Fenton, Mitch Lacrosse 2014

Lawn Bowling

Barber, Anne Lawn Bowling 2004

Maccabee Award

Ackerman, Barry Maccabee Award 1994
Becker, Steve Maccabee Award 1998
Bobrow, Jerome Maccabee Award 1993
Cowan, Barry Maccabee Award 1993
Maccabee Los Angeles Soccer Team Soccer 1998
Marshall, Sol H. Maccabee Award 1990
Shapiro, Sidney Maccabee Award 1990
Sidlow, Sheldon Maccabee Award 1991
Silverman, Sanford Maccabee Award 1996
Soifer, Paul Maccabee Award 1997

Media

Balter, Sam Media 1990
Bernstein, Andrew Media 2001
Bisheff, Steve Media 1993
Brener, Steve Media 1997
Chortkoff, Mitch Media 1990
Dellins, Marc Media 2004
Diamond, Glenn Media 2016
Durslag, Mel Media 2000
Elliott, Helene Media 2015
Epstein, Alan Media 2001
Firestone, Roy Media 1991
Goodman, Daniel Media 1998
Hall, Derrick Media 2004
Hartman, Steve Media 2010
Hecht, Harold Media 2010
Heisler, Mark Media 2000
Jacobs, Vic "The Brick" Media 2011
Keefer, Mel Media 2014
Leitner, Ted Media 2015
Levin, Richard Media 2001
Lorge, Barry Media 2004
Malamud, Allan Media 1991
Meyers, Joel Media 2010
Moxson, Ephraim Media 2001
Newhan, Ross Media 1998
Privman, Jay Media 2011
Rapoport, Ron Media 2001
Roggin, Fred Media 1993
Rome, Jim Media 2006
Rosenbaum, Ray Media 1998
Rosenbloom, Randy Media 1996
Rosenfield, Lisa Media 1997
Shell, Jeff Media 2010
Sondheimer, Eric Media 1991
Sondheimer, Michael Media 1993
Springer, Steve Media 2003
Stein, Marc Media 2016
Steiner, Robert Media 1994
Zwikel, Toby Media 2014

Officiating

Botchan, Ronald Officiating 1997
Rosenstein, Murray Officiating 1990
Samuels, Bernard Officiating 1994
Slavin, Howard Officiating 1993

Paddle Tennis

Freedman, Scott Paddle Tennis 2015
Hauptman, Sol Paddle Tennis 2004

Pillar of Achievement

Breitbard, Robert Pillar of Achievement 2001
Brown, Richard Pillar of Achievement 2003
Dunn, Darryl Pillar of Achievement 2008
Hall, Monty Pillar of Achievement 1998
Kaze, Irv Pillar of Achievement 1991
Klein, Eugene V. Pillar of Achievement 2001
Konheim, George Pillar of Achievement 2000
Kronenthal, Sydney Pillar of Achievement 2000
Libby, Bill Pillar of Achievement 2004
Marks, Bob Pillar of Achievement 2008
Milken Family Foundation Pillar of Achievement 2000
Moss, Ann and Jerry Pillar of Achievement 2011
Ornest, Harry Pillar of Achievement 2001
Pump, Dana and David Pillar of Achievement 2004
Reese, Jimmy Pillar of Achievement 1990
Reifman, Leonard Pillar of Achievement 1990
Rothenberg, Alan Pillar of Achievement 1996
Rubenstein, Joel Pillar of Achievement 2006
Schulman, Sam Pillar of Achievement 2003
Siegman, Joseph Pillar of Achievement 1990
Soboroff, Steve Pillar of Achievement 2010
Steinberg, Leigh Pillar of Achievement 1994
Weinberg, Lawrence Pillar of Achievement 1993
Weinstein, Jerry Eli Sherman Pillar of Achievement 2016
Wolf, Vicki Pillar of Achievement 2006
Wyman, Rosalind Pillar of Achievement 2014
Ziffren, Paul Pillar of Achievement 2000
Zuckerman, Howard Pillar of Achievement 2015
 

Racquetball

Hogan, Martin Racquetball 1991
Mazaroff, Taylor Racquetball 2011

Rowing

Wolf, Julian Rowing 1997

Rugby

Krohn, Stuart Rugby 2014
Lipman, Shawn Rugby 2011

Skating

Blumberg, Judy Figure Skating 2014
Bortz-Gould, Cindy Skating 2006
Cohen, Sasha Figure Skating 2015

Soccer

Bornstein, Jonathan Soccer 2008
Enfield, Mike Soccer 2011
Feilhaber, Benny Soccer 2010
Friedman, Zvi Soccer 1998
Lieberman, Louise Soccer 2010
Marmur, Eli Soccer 1991
Wozniak, Max Soccer 1993

Softball

Shelburne, Ramona Softball 2016
Silverman (Kaminkow), Beth Softball 2001

Sports Agent

Gilbert, Dennis Sports Agent 1998
Tellem, Arn Sports Agent 2008

Sports Artist

Cline, Stan Sports Artist 2004
Stone, Fred Sports Artist 1996

Sports Medicine

Barnes, Robert Sports Medicine 2006
Bornstein, Jerome Sports Medicine 1994
Epstein, Herman Sports Medicine 1991
Karns, Robert Sports Medicine 1997
Kerlan, Robert Sports Medicine 1996
Rosenfeld, Robert Sports Medicine 1993

Surfing

Kohner (Zuckerman), Kathy Surfing 2008
Paskowitz, Dorian Surfing 2000
Tomson, Shaun Surfing 2014

Swimming

Ervin, Anthony Swimming 2003
Franklin, Sam Swimming 1990
Goldfarb, Barry Swimming 1993
Kanner, Burt Swimming 1991
Krayzelburg, Lenny Swimming 2001
Kriegsman, Cheryl Swimming 1990
Kutler, Daniel Swimming 1997
Lezak, Jason Swimming 2003
Murez, Andi Swimming 2016
Orcutt, Shannon Swimming 1990
Rosenthal, Don Swimming 1991
Spitz, Mark Swimming 1990
Steinberger, Michelle Swimming 1998
Susser, Jenny Swimming 1990
Torres, Dara Swimming 2004

Table Tennis

Cowan, Glenn Table Tennis 2008
Earn, Carl Tennis 2004
Klein, Erwin Table Tennis 1990
Raphael, Paul C. Table Tennis 1998

Tennis

Adler-Kadner, Phyllis Masters Tennis 2000
Breit, Barbara Tennis 2015
Fink, Amanda Tennis 2015
Flam, Herb Tennis 1990
Fox, Allen Tennis 1991
Franks, Michael Tennis 1990
Gilbert, Brad Tennis 1900
Gilbert (Heinemann), Dana Tennis 1994
Gimelstob, Justin Tennis 2003
Heldman, Julius Tennis 1997
Kanter (Kappe), Anita Tennis 2014
Klein, Erwin Table Tennis 1990
Kuechel, Steve Tennis 2016
Manson, Bruce Tennis 1993
Match, Sammy Tennis 2000
Margolin (Potter), Stacy Tennis 2004
Nemiroff, Milt Tennis 2001
Payes, Giora Tennis 2003
Teacher, Brian Tennis 2006
Teltscher, Eliot Tennis 1998

Track and Field

Copeland, Lillian Track & Field 1990
Drossin, Deena Track & Field 2003
Epstein, David Track and Field 1998
Franken, Al Track & Field 1993
Marcus, Steve Track & Field 1991
Perelman, Richard Track & Field 2004
Ross, Cary Alan Track & Field 2000

Volleyball

Cohen, Harlan Volleyball 1990
Fink, Shaney Volleyball 2008
Gozansky, Sue Volleyball 1991
Grossman, Ashley Water Polo 2016
Holtzman, Bernie Volleyball 2014
Selznick, Gene Volleyball 1990
Stovitz, Steve Volleyball 2014
Wacholder, Rachel Volleyball 2006
Westside Volleyball Team 1960-65 Volleyball 2008

Water Polo

Axelrad, Joe Water Polo 2011
Bailey, Andy Water Polo 2016
Bailey, Sam Water Polo 2011
Faust, Leland Water Polo 2004
Grossman, Ashley Water Polo 2016
Harris, Charlie Water Polo 1991
Kraus, Jillian Water Polo 2010
Moses, Merrill Water Polo 2015
Myman, Robert Masters Water Polo 2001
Needleman, Dennis Water Polo 1990
Salter, Roy Water Polo 1990

Water Sports

Blumkin, Stuart Water Sports 1998
Wolf, Wallace Water Sports 2008

Weightlifting

Spellman, Frank Weightlifting 1990

 



Website Design: Jagmedia unique website design + graphic design in Venice, CA